|
 |
 |
|
 A projekt első nyilvános bemutatása

» KÉPGALÉRIA |
HURO/0802/109
"Vissza a természethez!" - Természeti értékeink közös védelme
Ennek a programnak köszönhetően Temes és Csongrád, két szomszédos megye együttműködésében hoztuk létre ezt a projektet, amely a biológiai sokszínűséget, a régió flóráját és faunáját kívánja bemutatni a közönségnek-
A projekt román partnere a Temesvári Bánát Múzeum Természettudományi Részlege, amely közel 140 évi tanulmányozza és gyűjti speciális módszerekkel a Bánát terület természeti értékeit, és napjainkra a legnagyobb adatbázissal rendelkezik a régióban.
Az információs centrum létrehozása közös igényként merült fel mindkét fél részéről, hogy megfelelően lehessen informálni, tanítani és megszólítani a lehető legtöbb látogatót - különösképpen a turistákat, szakmabelieket, diákokat, akik aktívan kiveszik a részüket a közös természeti értékek megőrzésében.
A Zsombolyai Városháza és a helyi önkormányzat hatalmas segítségként rendelkezésünkre bocsátott egy régi sváb házat a Babes str.Victor 15. szám alatt, hogy Bánát Házává alakíthassuk, és az alábbi célokat tűzhessük ki: irányítást biztosítani azoknak, akik a régió öröksége iránt érdeklődnek; adatgyűjtést a természeti örökségekről; tematikus kiállítások és szimpóziumok tudjunk szervezni. A kialakítandó Természetházak (Puszta Háza és Bánát Háza) célul tűzik ki, hogy fix pontokként határon átívelő hidat képeznek helyi és regionális szinten, és információt szolgáltatnak azoknak, akik a másik régióba szeretnének utazni vagy meg szeretnék részletesebben ismerni a természeti értékeket. A koordinációs központok a fő elemei a projektnek, melyek az együttműködés és a közös fejlődés irányába mutatnak.
Ezt a szellemiséget követve a szakmai tevékenység szoros együttműködésben valósul meg. Ahogy korábban említettem, koncepcionálisan és pénzügyileg is közös feladat, hogy megtartsuk az egyensúlyt a javaslattételekkel, felelősségvállalásban mindkét partner hozzájárulásával. Az aktuális eredmények egyrészről a nemzeti döntéshozataltól, másrészt pedig az európai támogató követelményeitől függenek.
A Bánát Házát tekintve a földszinten berendezünk egy 49.89 m²-es konferenciatermet, amely egy éves program után állandóvá válik, és ahol ciklikusan programsorozatokat, konferenciákat, találkozókat és speciális kiállításokat rendezünk a természet és környezet komplexitását, a természeti erőforrásokat, a megújuló energiát, információhiányosságokat és a környezeti nevelést bemutatva. Kialakításra kerül egy információs- és szórakoztató terem, amely 31,64 m²-en kínál a látogatóknak tematikus kiadványokat a különböző fajokról, élőhelyekről a régióban; a parkokban és természetes területeket folytatott természeti értékmegőrzési és -védelmi lehetőségekről; valamint a környezetben végezhető hobbikról; természettudományos múzeumokról, állatkertekről; és egyéb hasznos információt és kutatási ismereteket bemutatóan. Egy 24,59 m²-es informatikai labort is terveztünk, amely különleges, állandó interneteléréssel rendelkező gépparkkal rendelkezik. Mindemellett kialakítunk egy 31,36 m²-es tematikus könyvtárat is környezeti és természeti erőforrásokra épülő emberi tevékenységek témakörével foglalkozó könyvekkel és újságokkal felszerelve. Terveztünk egy információs helyiséget is, amelyben környezeti témájú időszaki kiállításokat rendezünk. A ház tetőterében szálláshelyeket alakítunk ki azoknak, akik a konferenciákon és bemutatókon vesznek részt Zsombolyán.
A ház központi fűtéssel, ökológiailag kedvező szennyvízkezelési rendszerrel, mosdókkal és egy adminisztratív munkát végző irodával is el lesz látva. Ennek a megvalósítására 189.000 euró áll rendelkezésünkre. A kialakítás után évi 5-6.000 látogatónak tudunk információt nyújtani.
Az építkezési időszakra a magyarországi partnerrel terveztünk közös tevékenységsorozatot, amelyek közül a legfontosabbak az aktuális környezeti problémákat tárgyaló konferencia, és a környezetismereti nyári tábor, ahol a két országból érkező fiatalok csoportjainak biztosítunk lehetőséget, hogy jobban megismerkedjenek egymással azáltal, hogy szakértők koordinálásával tanulmányozzák a környezetet. A közös élet - még ha csak egy hétre is - remek lehetőség, hogy barátokat találjanak, megismerjék az egyes országok kulturális sajátosságait, és környezettudatos szemléletmódot tanuljanak.
A tevékenységeket a partnerek közösen kiértékelik, és az eredménynek felkerülnek a közös projekthonlapra.
« VISSZA
|
|
|
|
2011 © Minden jog fenntartva. | Jelen weblap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját, a projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési alap társfinanszírozásával valósul meg.
|
|
|